تبلیغات
football - تاج: قانونی برای رعایت سقف قرارداد از سوی همه وجود ندارد

football
 
وبلاگ عاشقان فوتبال

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی تاج، نایب رئیس فدراسیون فوتبال که به تازگی ریاست کمیته داوران را نیز پذیرفته‌ است با حضور در خبرگزاری فارس به مسائل روز فوتبال ایران و جایگاه ما در فوتبال آسیا و جهان پزداخته است که مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانیم:

* مسئولان کمیته انضباطی در بازی‌های حساس حضور دارند
همیشه هفته‌های پایانی لیگ برتر با حساسیت زیادی برگزار می‌شود، اما تمام مسئولان تلاش کرده‌اند که بهترین شرایط را فراهم کنند. عزیزمحمدی، رئیس سازمان لیگ برتر نیز تمام اقدامات لازم را انجام داده است و سایر ارگان‌ها مانند نیروی انتظامی، آمبولانس و اورژانس نیز با تمام قدرت در این هفته‌ها مشغول به فعالیت خواهند بود.
مسئولان کمیته انضباطی نیز در بازی‌های حساس حضور خواهند داشت که در صورت بروز مشکلات گزارش‌های لازم را به دست آوردند. در بخش داوران نیز نظارت ویژه‌ای داریم و حسین عسگری، رئیس کمیته داوران موضع خوبی در برخورد با خاطیان اتخاذ کرده است و داورانی که پراشتباه ظاهر شوند جریمه خواهند شد.
مردم به خوبی با مسائل کارشناسی و داوری آشنا هستند و با وجود دوربین‌های فراوان و پخش تصاویر می‌توان به خوبی تصمیم گرفت. هیچ کس نباید ذره‌ای اغماض کند و همه باید مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام دهند.

* داوران پراشتباه به لیگ پائین‌تر سقوط می‌کنند
اگر داوری نسبت به حساب و کتاب و مسائل غیر قانونی مشکلی داشته باشد اجازه نخواهیم داد تا در لیگ برتر بماند و در صورت حاد بودن مشکل از فعالیت در عرصه فوتبال منع می‌شود. داورانی که پراشتباه ظاهر شوند به لیگ پایین‌تر سقوط می‌کنند و اگر داوری خوب قضاوت کند ارتقا خواهد داشت.


* گزارش تخلفات در تمام حوزه‌های فوتبالی به دست ما رسیده است
پرونده‌هایی در طول فصل به ما از طرف علیپور، دبیر ستاد منشور اخلاقی، کمیته انضباطی و برخی گزارش‌ها نیز از سوی مردم به ما در خصوص مسائل غیر قانونی و دریافت پول‌های ناحق ارسال شد که با ارجاع به کمیته رسیدگی این مسائل را پیگیری می‌کنیم.
این گزارش‌ها در تمامی حوزه‌های فوتبالی رخ داده است و حتی داورانی که به جز امر قضاوت در مسائل غیر قانونی فعالیت داشته‌اند پرونده‌هایی دارند. ما با افراد متخلف برخورد می‌کنیم، اما هیچ‌گاه آن را رسانه‌ای نخواهیم کرد، زیرا ریختن آبروی افراد گناه بزرگی است.

* منشور اخلاقی جدی‌تر از گذشته به فعالیتش ادامه می‌دهد
منشور اخلاقی جدی‌تر، کارآمدتر و پرسرعت‌تر از گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد، اما هیچ‌گونه هیاهو و مصاحبه‌ای در این زمینه نخواهیم داشت.
بازیکنان باید با ظاهر خود شان فوتبالی‌شان را حفظ کنند، اما در مسائل شخصی افراد وارد نخواهیم شد و فقط در حوزه فوتبال مسائل را پیگیری می‌کنیم.


* ستاد منشور اخلاقی حتی با کارکنان خاطی فدراسیون فوتبال هم برخورد می‌کند
وی در مورد اینکه آرش برهانی روی پایش خالکوبی داشته و احتمال منشوری شدن او وجود دارد یادآور شد: ما خالکوبی روی پای بازیکن را ندیدیم. ضمن اینکه باید بگویم به مسائل داخل زمین و فوتبالی توجه داریم.
ستاد منشور اخلاقی با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد و حتی با کارکنان فدراسیون فوتبال برخورد خواهد کرد، یعنی اگر ما متوجه شویم که کسانی از کارکنان همین فدراسیون به ناحق پول دریافت می‌کنند، برخورد خواهیم کرد.
هیات رئیسه فدراسیون فوتبال از این موضوع بسیار دفاع کرده است. البته بسیاری از اتفاقات در فوتبال ما رخ داده است و افراد بسیاری رفته‌اند که محسوس نبوده و رسانه‌ای نشده است. کسانی‌که باید بدانند، خبر دارند و می‌دانند عده‌ای هستند که با افراد متخلف برخورد کنند.

* قرار نیست نیمی از اسم را بگوییم بعد سکوت کنیم
تاج در پاسخ به این سوال که آیا برای فصل آینده بازیکن و یا مربی محروم خواهد شد؟ گفت: اگر هم محرومیتی وجود داشته باشد هنر کمیته رسیدگی به تخلفات این است که به گونه‌ای عمل کند که محسوس نباشد. هیچ شخصی از ستاد بررسی تخلفات خبری ندارد. اینکه ما اسم شخص را با یک کد یا به صورت اختصاری اعلام کنیم نیز درست نیست. بنا نیست نیمی از اسم را بگوییم و بعد سکوت کنیم و حرفی نزنیم. این موضوع نیز باعث آبروریزی افراد می‌شود.

* هیچ قانونی وجود ندارد که همه افراد رعایت کنند
خوشبختانه در مورد سقف قراردادها به دنبال تدبیر هستیم تا بتوانیم با برنامه‌ریزی، هزینه‌ها را کنترل کنیم. بهترین برنامه برای کنترل عرضه و تقاضا این است که زمانی که باشگاهی از لحاظ مالی در وضعیت مناسبی قرار دارد بازیکن گران‌قمیتی می‌خرد و هنگامی که دچار مشکل شد وی را می‌فروشد، اما این موضوع برای بخش خصوصی است و تیم‌های دولتی نمی‌توانند با این روش اداره شوند، زیرا تمام دخل و ورودی پول‌ها به حساب دولت است.
به همین دلیل با باشگاه‌ها هماهنگ خواهیم کرد تا بهترین شرایط را برای سقف قرارداد بازیکنان در نظر بگیریم.

سال گذشته ما این قانون را گذاشتیم و برخی افراد نیز از آن تخطی کردند، اما امسال به دنبال این هستیم تا با هماهنگی باشگاه‌ها بتوانیم برای تمام تیم‌ها قانون یکسانی تعیین کنیم. پرسپولیس، استقلال، ذوب‌آهن، سپاهان، فولاد خوزستان و چندین تیم دیگر از جمله تیم‌هایی هستند که هزینه زیاد دارند و هر کدام نیز دیگری را مثال می‌زند.

* را‌ه‌های گریز از قانون را نبندیم، آسیب خواهیم دید

وی در پاسخ به این سوال که سقف قرارداد تیم‌ها 350 میلیون اعلام شده است. آیا می‌توان با این مبلغ تیمی را به سوی قهرمانی سوق داد، گفت: معتقدم اگر راه‌های گریز از قانون را نبندیم آسیب خواهیم دید. نمی‌توان عده‌ای را محدود کرد و عده‌ای دیگر هر کاری دوست داشتند انجام دهند، در این صورت سازمان بدهکار خواهد شد. من اعلام نکردم این قانون 100 در صد اجرا می‌شود، بلکه گفتم باید با مسئولان باشگاه‌ها جلسه‌ای برگزار کنیم و در مورد آن تدبیر اساسی انجام دهیم. اگر نتوانستیم به توافق برسیم بهتر است که به صورت عرضه و تقاضا ادامه یابد.

* پرداخت‌های بازیکنان فوتبال باعث ناهنجاری در جامعه می‌شود
عزیزمحمدی معتقد است که موضوع سقف قرارداد باید رعایت شود و ما نیز از این موضوع خوشحال خواهیم شد، زیرا پرداخت‌های بازیکنان با پرداخت‌های دیگران در جامعه قابل مقایسه نیست. برخی از این پرداخت‌ها باعث بروز ناهنجاری‌هایی نیز می‌شود و به نظرم به وجود آمدن بعضی مسائل به علت همین قراردادهاست.

* شرط عقل نیست روند پرداخت‌ها به این صورت ادامه یابد
حال باید در مورد نحوه کنترل این موضوع تصمیم بگیریم. شرط عقل نیست که بخواهیم اجازه دهیم روند پرداخت‌ها به این صورت ادامه یابد. اگر پرداخت‌ها در باشگاه‌های خصوصی صورت گیرد مشکلی ندارد، اما ما که باشگاه‌های دولتی داریم نمی‌توانیم چنین مسائلی داشته باشیم.

* تبانی به معنی رایج و جاری را قبول ندارم
تبانی در فوتبال کشور را به معنای رایج و جاری بودنش را قبول ندارم، اما این موضوع را که عده‌ای میل به رسیدن به منافع خود دارند و از راه‌های غیر قانونی به این کار دست می‌زنند را منکر نمی‌شوم. ما باید قانون را به گونه‌ای مطرح کنیم که جای هیچ سوءاستفاده‌ای به افراد ندهیم.
امسال لیگ دسته اول در شرایط و زمان به موقعی تمام شد و حساسیت‌ها را کم کرد.

* باید به انتخاب‌های کی‌روش احترام بگذاریم
کی‌روش طبق قرارداد باید هم بر تیم امید نظارت داشته باشد و هم تیم جوانان و هم‌اکنون بهترین توجه را به آنها دارد و ارزیابی من مثبت است. کی‌روش با دانش فوتبالی که دارد تیم را اداره می‌کند و از سایر نفرات موجود ما دانش فوتبالی بیشتری دارد.
باید به انتخاب‌های کی‌روش احترام بگذاریم. او براساس شناختی که نسبت به نفرات داشته است افراد مورد نظر خود را برگزیده است. من و کفاشیان به هیچ وجه در انتخابات او دخالت نکردیم و زمانی که ما دخالت نکنیم سایر نفرات هم نظری نخواهند داشت.

منصوریان می‌پذیرد که کی‌روش در مسائل تیم امید نظارت داشته باشد، در حالی که شاید سایر افراد این موضوع را نپذیرند. همچنین زمانی‌که نظارت کی‌روش روی تیم امید باشد، منجر می‌شود که بازیکنان با انگیزه بیشتری بازی کنند و خود را به سرمربی بزرگسالان نشان دهند. ما در گذشته این نقطه اتصال را نداشتیم.

* روزنامه الیوم مریض است
روزنامه الیوم مریض است که اعلام کرده که باید که بازی تیم امید در انتخابی المپیک در امارات برگزار شود یا مدعی شده که ذوب آهن و سپاهان در مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا باید در امارات بازی کنند که این نوع گزارش ها ادعای مرا ثابت می کند. آنها کار بسیار بدی کردند که این موضوع را مطرح و اعلام کردند، چون حرف بی‌جایی است.

* عربستانی‌ها شیطنت می‌کنند، اما موضع ما محکم‌تر از قبل شده
تاج در پاسخ به این سوال که چرا فدراسیون درخصوص اظهارات مسئولان عربستانی مبنی بر ناامن بودن ایران برای برگزاری مسابقات فوتبال موضع محکمی نمی گیرد، گفت: باید قوانین AFC و FIFA را رعایت کنیم. زمان فوتبال ما هم این موضوعات مطرح بود. البته اکنون موضع ما محکم‌تر از قبل شده است. آنها گفته‌اند که در امارات بازی کنیم و عربستانی‌ها نیز شیطنت می‌کنند که ما قبول نکردیم. فقط یک روزنامه مریض است که این موضوع را مطرح کرده است.

* تکلیف دروازه‌بان خارجی برای فصل بعد هنوز مشخص نیست
هنوز درباره حضور دروازه‌بان خارجی در لیگ آینده درخواستی به هیات رئیسه نیامده است و سازمان لیگ هم پیشنهادی در این زمینه نداده است. ابتدا سازمان لیگ باید موضوع را مطرح و بررسی کند وسپس نظر کارشناسی خود را به هیات رئیسه فدراسیون فوتبال اعلام کنند.

* امیدوارم نظر ناظران AFC هم مثبت باشد
برای حفظ 4 سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا شرایط باشگاه‌ها و سازمان خیلی مثبت است و امیدوارم اتفاق دیگری هم نیفتد و نظر ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا هم مثبت باشد. آبان ماه تصمیم نهایی در مورد سهمیه‌ کشورها گرفته می‌شود که این سهمیه برای 3 سال آینده قطعی خواهد بود و تغییر نخواهد کرد. امیدوارم که همین 4 سهیمه برای ما باقی بماند.

* اول تجاری سازی بعد خصوصی‌سازی
برای خصوصی سازی باید اول تجاری سازی کنیم. هیچ جای دنیا اول خصوصی سازی نکردند بعد تجاری سازی کنند. ما گام های خوبی را در این زمینه برداشته ایم و بسیاری از مدیران باشگاه های کشور و سرمایه داران نیز از این مورد استقبال کرده اند.
طبق آئین نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه های مالی مرحله تجاری سازی انجام شده و سیر صعودی خوبی را خصوصی شدن باشگاه ها در حال حرکت است.

* نظر من برای ریاست فیفا روی بن‌همام است، اما نمی‌گوییم
هنوز فدراسیون تصمیم جدی نگرفته تا در انتخابات فیفا به کدام نامزد رای دهد، اما به نظرم بن‌همام بهتر است. البته این احتمال وجود دارد بن‌همام برود کنار، به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم.ادامه مطلب

طبقه بندی: خبر های روز،  اخبار تیم ملی، 
برچسب ها: تاج: قانونی برای رعایت سقف قرارداد از سوی همه وجود ندارد،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 توسط blue man
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ